'Nie jesteś drugi, jesteś wielki'. Ciekawostki o Jerzym Kukuczce

Jerzy Kukuczka zdobywa Koronę Himalajów

18 września 1987 roku Jerzy Kukuczka stanął na szczycie Shisha Pangmy. Najsłynniejszy polski himalaista zdobywając ten ostatni, czternasty w sumie, ośmiotysięcznik, jest drugim człowiekiem na świecie, który kompletuje Koronę Himalajów i Karakorum (pierwszy był Włoch Reinhold Messner, który ukończył to 11 miesięcy wcześniej). Kukuczka zdobywa Koronę w niespełna 8 lat, Włoch potrzebuje na to aż 16 lat. Oto ciekawostki o Jerzym Kukuczce.


Kiedy Jerzy Kukuczka wrócił do kraju z tej wyprawy czekała na niego depesza od Reinholda Messnera:

"Nie jesteś drugi, jesteś wielki".


Tymi słowami Reinhold Messner – legenda światowego himalaizmu – uhonorował Polaka, który zrobił coś więcej niż tylko „zdobył szczyty”. Jerzy Kukuczka, 18 września 1987 roku, stanął na Shisha Pangmie i tym samym skompletował Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie czternaście ośmiotysięczników. Był dopiero drugim człowiekiem w historii, który tego dokonał. Ale zrobił to dwa razy szybciej niż pierwszy.

Kukuczka: nie legenda – zjawisko

Kiedy przeciętny człowiek słyszy "góry", myśli: piękne widoki, może wędrówki. Kukuczka słyszał: granice. Te, które trzeba przesunąć. Ciało, które trzeba oszukać. Śmierć, którą trzeba ograć. Przez osiem lat wspinania zdobył wszystkie ośmiotysięczniki. Ale nie to było jego największym osiągnięciem – osiem z tych wejść poprowadził nowymi drogami, cztery – zimą, w warunkach, które dla innych były definicją niemożliwości.

Właśnie dlatego Kukuczka nie był „drugi”. Był Wielki.

Skromność z wapiennej ściany

Jego historia nie zaczyna się na himalajskich zboczach, tylko w Podlesicach. 25-metrowe wapienne ściany, pierwszy raz w uprzęży, pierwsza adrenalina. I od razu – pewność: to będzie jego życie. Nie bogactwo, nie sława, nie rekordy. Wspinaczka. Ruch. Kamień pod ręką. Chłopak z Katowic, który mógł zostać sztangistą, ale kontuzja – jakby celowo – skierowała go w stronę gór.

Z wytrwałością górnika (jego ojciec pracował w kopalni), wspinał się coraz wyżej: z Tatr, przez Alpy, aż po Himalaje. Nie szukał łatwych wejść. Szukał tych, których jeszcze nie było.

Lina z targu i ostatnia ściana

W 1989 roku wrócił do Nepalu. Cel: Lhotse, nową drogą, w stylu alpejskim. Wziął używaną linę kupioną na targu w Katmandu. Polska himalaistyka tamtych lat żyła pasją, nie pieniędzmi.

Lina nie wytrzymała. Kukuczka spadł. Jego ciała nie znaleziono do dziś.

Jerzy Kukuczka - ciekawostki

Jerzy Kukuczka to nazwisko, które w świecie alpinizmu i himalaizmu wciąż brzmi jak legenda. To niezwykły człowiek, który swoją determinacją, odwagą i wyjątkowymi umiejętnościami zdobył serca miłośników górskich wyzwań na całym świecie. Kukuczka pozostawił po sobie dziedzictwo, które stanowi źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń wspinaczy. Poznaj ciekawostki i niezwykłe fakty z życia tego wyjątkowego człowieka, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii ekstremalnych wypraw wysokogórskich.

Ciekawostki o Jerzym Kukuczce

  • Jerzy Kukuczka urodził się w Katowicach, 24 marca 1948 roku. Ukończył tam szkołę podstawową i szkołę zawodową.
  • Już we wczesnym wieku zainteresował się sportem. Gdyby nie poważna kontuzja i przeciwskazania lekarskie, prawdopodobnie zostałby sztangistą.
  • Jego pierwsza wspinaczka skałkowa miała miejsce w 1965 roku. Jego przyjaciel zabrał go do Podlesic, jednego z miejsc wspinaczkowych z 25-metrowymi ścianami wapiennymi. Już pierwszego dnia młody Kukuczka czuje, że wspinaczka będzie bardzo ważna w jego życiu.
  • W 1966 roku przeszedł kurs alpinizmu w Tatrach (jego instruktorami byli Janusz Kurczab i Kazimierz Liszka - późniejsi partnerzy wspinaczkowi). W kolejnych latach wspinał się w Tatrach - co roku na wyższej wysokości.
  • W 1971 roku z Jerzym Kallą i Zbigniewem Wachem dokonali pierwszego zimowego wejścia na Kurtykówkę VI+ (droga Wojciecha Kurtyki; w tamtych latach najtrudniejsza droga wspinaczkowa w Tatrach).
  • Pierwszy raz w Himalajach był w roku 1977. Próbował zdobyć Nanga Parbat, ale bez powodzenia.
  • Wspiął się na wszystkie (14) ośmiotysięczniki w ciągu niespełna ośmiu lat (1979 - 1987), krócej niż jakikolwiek inny wspinacz przed lub później. Kukuczka wytyczył przy tym osiem nowych tras i zdobył cztery szczyty zimą.
  • Jeździł białym Polonezem o numerze rejestracyjnym KBO 8000. Ta liczba to nawiązanie do ośmiotysięczników, które zdobywał.
  • W 1988 roku Jerzy Kukuczka i Reinhold Messner zostali nagrodzeni podczas igrzysk olimpijskich w Calgary Orderem Olimpijskim. Messner nie przyjął medalu, twierdząc, że uważa alpinizm nie za rywalizację, lecz za twórczość. Kukuczka przyjął medal, ponieważ widział we wspinaczce sportowe wartości, co wielokrotnie podkreślał.
  • Jerzy Kukuczka zginął w wieku 41 lat, w dniu 24 października 1989 roku, podczas próby zdobycia szczytu Lhotse nową trasą.
  • Jerzy Kukuczka pozostawił wdowę, Cecylię Kukuczkę i dwoje synów. Młodszy z nich - Wojciech Kukuczka - zdobył Mount Everest.
  • W Katowicach jedno z osiedli nazwano im. Jerzego Kukuczki.





Zdjęcie w nagłówku: Jerzy Kukuczka na szczycie Shisha Pangmy; wspinanie.pl



Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Prześlij komentarz

0 Komentarze