Napoleon Bonaparte i polski pułk szwoleżerów
Był lipiec 1809 roku. Bitwa pod Wagram została rozstrzygnięta na korzyść Napoleona, Austriacy pokonani. W całym obozie francuskim – euforia. Ale zamiast świętować, polski pułk szwoleżerów (rodzaj lekkiej kawalerii) dostaje rozkaz: marsz do Schönbrunn. Bez odpoczynku, bez zbędnych pytań. Wsiadają na konie i ruszają, jak zawsze – na rozkaz, z wiarą w sprawę i szybkim marszem docierają do wskazanych kwater. Następnego dnia na miejsce przybywa Napoleon i bez zwłoki rozpoczyna przegląd swoich wojsk. Codziennie na pałacowym dziedzińcu prezentują się oddziały, które brały udział w walkach na całym kontynencie europejskim. Na polski pułk szwoleżerów przychodzi kolej 9 sierpnia.
Chaos na salonach cesarza
Dowództwo pułku uważa, że ktoś ze sztabu cesarza wskaże miejsce w szyku i nie posyła naprzód adiutanta pułkowego, aby ustawił oddziały na właściwych pozycjach. W efekcie polski pułk gwardii myli szyki. Napoleon wzywa po kolei dowódców kolejnych kompanii i wskazuje właściwe ustawienie oddziałów. Poza tym okazuje się, że pułk stoi w szyku bojowym, jakby zaraz mieli szturmować pałac, a nie grzecznie się zaprezentować. Zmiana szyku na lustracyjny również kosztuje sporo czasu i powoduje następne oburzenie cesarza. Czas leci, wizerunek cierpi. Ponadto krótko po rozpoczęciu przeglądu wojsk wychodzi na jaw, że pułk nie ma swojej... książeczki ewidencyjnej. Dla pedantycznego cesarza – to jak zapomnieć dowodu osobistego na kontrolę graniczną. Rozgniewany Napoleon krzyczy:
„Precz z nimi, niech się na nich nie patrzę!”.
„Ci ludzie tylko się bić umieją”.
Więcej niż wyrzut
***
Wydarzenie to opisał w swoich wspomnieniach Józef Załuski. Jeżeli interesuje Cię epoka napoleońska, a przede wszystkim historia Polaków walczących u boku Napoleona - koniecznie przeczytaj "Wspomnienia o pułku lekkokonnym polskim gwardyi Napoleona I".
Obraz Juliusza Kossaka - Bitwa pod Wagram domena publiczna |
Cytaty Napoleona Bonaparte o Polakach i Polsce
- „Lubię Polaków. Rozbiór Polski był czynem niegodziwym, którego nie mogę znieść. Kiedy skończę wojnę we Włoszech, sam poprowadzę Francuzów i zmuszę Rosjan do przywrócenia Polski.”
- „800 Polaków równa się 8 000 żołnierzy wroga.”
- „W Polsce zetknąłem się z piątym żywiołem: błotem.”
- „Zostawcie to Polakom!”
- „Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych.”
- „Jeżeli już macie pić, to pijcie jak Polacy.”
- "Ci ludzie tylko się bić umieją".
- „Pijcie jak Polacy, ale bądźcie równie dzielni jak oni.”
- „Cóż za śmiałość w tych Polakach!”
- "Gdańsk jest kluczem do wszystkiego, co mile widziane!"
Obraz w nagłówku: "Napoleon Bonaparte przed pałacem w Schönbrunn"; Muzeum Heeresgeschichtliches, Wiedeń
0 Komentarze